Skaičiai Faktai Citatos Pereiti į pagrindinį turinį

Skaičiai Faktai Citatos

2008-05-14 12:13

* Pernai lapkričio pabaigoje ir šiemet sausio pradžioje paaiškėjo, kad Seimo Pirmininko pavaduotojas Alfredas Pekeliūnas, užsienio reikalų ministras Antanas Valionis ir Valstybės saugumo departamento generalinis direktorius Arvydas Pocius devintajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje buvo įrašyti į sovietinio saugumo KGB rezervo karininkų sąrašus.

* KGB rezervas buvo sudaromas vadinamajam ypatingajam metui - karui, nepaprastajai padėčiai ir panašioms situacijoms. Tokiais atvejais KGB rezervo karininkai turėjo vykdyti kontržvalgybinę veiklą. Taikos metu rezervistai jokių su sovietų saugumu susijusių funkcijų nevykdydavo, tik kas kelerius metus buvo šaukiami į specialiuosius mokymus.

* KGB rezervas paprastai formuotas iš civilių aukštųjų mokyklų absolventų, studijų metu išėjusių mokslus karinėje katedroje ir gavusių sovietų armijos atsargos leitenanto laipsnį. Tie, kurie turėjo atitinkamą, dažniausiai teisinį, išsilavinimą arba buvo etatiniai partinių ir tarybinių struktūrų darbuotojai ir pelnė KGB pasitikėjimą, galėjo su jų žinia būti karinių komisariatų pervesti iš sovietų armijos rezervo karininkų įskaitos į KGB ypatingųjų skyrių įskaitą.

* A.Valionis tvirtino 1981 metais davęs KGB sutikimą, kad būtų įrašytas į šios struktūros rezervą, A.Pocius ir A.Pekeliūnas teigė nebuvę dėl to konkrečiai klausiami, tačiau prisiminė 1985-1989 metais buvę susitikę su KGB darbuotojais.

* Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę buvo pradėta kova su buvusiais KGB kadriniais darbuotojais ir slaptaisiais bendradarbiais. Nuslėpę savo praeitį tokie darbuotojai buvo viešinami ir baudžiami profesiniais apribojimais. Tam 1998 ir 1999 metais buvo priimti keli įstatymai. Vienas jų - vadinamasis Liustracijos įstatymas (lotyniškas žodis “lustratio” reiškia “apsivalymą, paaukojimą ko nors išperkant kaltę”).

* Apie KGB rezervo karininkus jokiuose Lietuvos teisės aktuose nebuvo užsiminta. “Rezervo klausimas net nebuvo keliamas, kai prieš kelerius metus Seime buvo svarstomas vadinamasis Liustracijos įstatymas”, - tvirtino konservatorių lyderis Andrius Kubilius, buvęs Seimo pirmuoju vicepirmininku 1998-1999 metais, kai buvo priimami su liustracija susiję įstatymai.

* Liustracijos procesai vyko daugelyje pokomunistinių Rytų ir Vidurio Europos valstybių. Ekspertai pripažįsta, kad liustracija Lietuvoje vyko fragmentiškai, ne itin apgalvotai, iš esmės nebuvo efektyvi.

* Dabar Seime inicijuojama laikinoji tyrimo komisija, kuri turės įvertinti KGB rezervo karininkų sąrašus, veiklą, pasiūlyti nustatyti jų statusą. Liberaldemokratų iniciatyva parengtas nutarimo projektas dėl komisijos sudarymo ir jos darbo tikslų buvo sukritikuotas teisininkų, todėl rengiamas alternatyvus projektas, kuris greičiausiai ir bus priimtas Seimo posėdyje.

* Specialiai suburtai tarpžinybinei Liustracijos komisijai 2000 metais prisipažino maždaug 1,5 tūkst. žmonių, sovietiniu laikotarpiu dirbusių saugumui. Per pastaruosius kelerius metus Liustracijos komisija paskelbė tik dvi pavardes asmenų, nuslėpusių savo bendradarbiavimą su KGB. Pasak komisijos vadovo Vytauto Damulio, likusius prasižengėlius viešinti sudėtinga, nes trūksta medžiagos įrodyti jų bendradarbiavimą. 1988-1991 metais iš Lietuvos į Rusiją buvo išvežta nemažai KGB dokumentų. Be to, įtariama, kad dalis saugumo bylų dingo jau nepriklausomybės metais, galėjo nusėsti “privačiuose fonduose” arba buvo sunaikintos.

Parengė Stasys GUDAVIČIUS

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų